Miejsce: Latarnia morska w Gąskach
Wejście: płatne
Adres: Latarników 7, 76-034 Gąski
Odległość od centrum Mielna: 13 km
Latarnia morska w Gąskach
Budowę latarni morskiej w Gąskach ukończono w 1878 roku. Wieża osiąga wysokość 50 metrów, co czyni ją drugą najwyższą latarnią na polskim wybrzeżu. Położona jest zaledwie 112 metrów od brzegu morza i udostępniona do zwiedzania. Na szczyt prowadzą granitowe schody — aby dostać się na taras widokowy, trzeba pokonać 190 stopni.
Ze szczytu latarni rozciąga się malowniczy widok na Morze Bałtyckie, a przy dobrej pogodzie dostrzec można Mielno, Sarbinowo i Chłopy. Latarnia położona jest w centrum wsi Gąski. U jej podstawy znajduje się dawny dom latarnika, a w sąsiedztwie budki z lodami i pamiątkami oraz starannie zagospodarowany teren. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków i stanowi rzadki przykład kompleksu zabudowań o wysokich walorach historyczno-architektonicznych.
Ciekawostką jest fakt, że materiały budowlane dowożono statkami i wyładowywano na specjalnie wybudowanym pomoście. Latarnia reprezentuje typową trójczłonową konstrukcję: na ośmiokątnym fundamencie o średnicy 11,3 metra wznosi się okrągła wieża o grubości ścian wynoszącej 3,3 metra.
Pierwotnie pod kopułą umieszczono naftowy aparat Fresnela, emitujący białe światło o zasięgu 18 Mm (mil morskich). Latarnia była obsługiwana przez dwóch latarników, którzy mieszkali w budynku położonym na południe od wieży.
W 1927 roku zamontowano nowoczesną optykę zasilaną energią elektryczną oraz urządzenie przesłonowe, sterowane mechanizmem zegarowym z wahadłem dla utrzymania charakterystyki światła. Po II wojnie światowej, w 1948 roku, latarnię ponownie uruchomiono.
Obecnie latarnia wyposażona jest w soczewkę pierścieniowo-bębnową oraz żarówkę o mocy 1500 W.